Saç dökülmesi

From GMT Türkiye Wiki
Jump to: navigation, search

Saç, insanlarda, kafa üzerinde bulunan kıl kümesine verilmiş olan genel bir isimdir.

Kafanın üst bölümünde bulunan kıllar vucudun diğer bölgelerine göre daha hızlı uzamaktadırlar. Saçın uzama hızı ayda ortalama 1 cm kadardır. Saçların uzama devreleri birbirinden bağımsız bulunduğu için bir saç uzarken diğer bir saç dökülebilir. Yeni doğmuş bebeklerde tüm saçlar aynı evrede bulunduğundan bebeklerin 2-3 haftalık dönemlerinde aniden saçların dökülmesi görülebilmektedir. Daha sonra 6 ila 8 ay içerisinde bu düzen yetişkinlerde olduğu gibi bağımsız bir düzene dönüşür.

Saç şekilleri ve renkleri, yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların duruma göre değişiklik gösterir. Katmanlardan oluşan saçlar Afrika'lı bir insanda yaklaşık 3 kat dokudan oluştuğundan kıvrılma eğilimi gösterirken, Asya'lı bir insanda 10 kata kadar çıkarak düz olma eğilimi göstermektedir.

Saç folikülü saçın içerisinde büyüdüğü yapıya verilen isimdir. Bu bölüm gözenekli bir yapıdan oluşur ve yağ üreterek deriyi ve saçı yağlandırır. Gözenekli kısımın dışında kalan bölümde ise özel kaslar yer almaktadır.

Saç dökülmesi erkeklerde daha sık olarak, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi alnın iki yanından başlayarak saçların geriye doğru çekilmesidir. İlerleyen dönemlerde kafanın üst-ön tarafında küçük bir bölgede saç kümesi kalır ve son olarak bu saçlar da dökülerek kafanın üst bölümünde tamamen bir kellik oluşur.

Kadınlar da saç dökülmesi ise daha çok saçların seyrekleşmesi şeklinde görülür ve saçın ön çizgisi erkeklerde olduğu gibi geriye doğru çekilmez.

Saç dökülmesi sorunu ile karşılaşan insanlarda tedaviye geçilmeden önce saç dökülmesinin nedenleri belirlenmelidir. Birçok hastalık, stres, hormonal bozukluklar yetersiz beslenme ve dış etkenler saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Günümüzde aşırı miktarda kozmetik ürünlerin kullanılması içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle saç dökülmesini tetikleyebilmektedir. Ayrıca saçları sıklıkla yıkamak saçları yıpratarak dökülmesine neden olabilmektedir. Saçları iki günde bir kez yıkamak yeterlidir. Saçları yıkarken aşırı miktarda kimyasal ürünler yerine eczanelerde bulunan doğal ürünler tercih edilmelidir.

Personal tools