GMT SSS

From GMT Türkiye Wiki
Jump to: navigation, search

GMT ile yaşamınızı kolaylaştıracak ipuçları ve sık karşılaşılan problemlerin çözümleri.

Bu bilgilerin bir kısmı GMTtr sitesinden alınmıştır


Konu başlıkları

Sıkça Sorulan Sorular ve İpuçları

GMT: Eksiklikler

Scientific Notation Okuyamama

0.13700E+03 -0.32854E+02  0.45621E+04

GMT bu tarz veri kolonları okumuyorsa printf kullanarak rakam haline getirin ve pipe karakteri ile (|) veriyi GMT komutuna sunun:

awk '{printf("%f %f\n", $2, $3)}'  girdi_veridosyasi.dat | gmt komutunuz

awk ile veriyi doğrudan GMT'ye okutmak yerine ikinci bir dosyaya yazdırıp öyle de kullanabilirsiniz.

Komut Satırı Hataları

Komut çalışıyor fakat beklemede kalıyor

Komut, giriş dosyasını almayı bekliyor. Komutun yanına giriş dosyasını yazdığınızdan veya yönledirmeyi doğru yaptığınızdan emin olun.

Komut çalışıyor ancak çizim yapmıyor

-K -O parametrelerinin doğru kullanıldığından emin olun. İlk GMT çizim komutunda sadece -K, son çizim komutunda sadece -O kullanılır. Aradaki tüm çizim komutlarında aynı ps dosyaya çizim yapıldığında -O -K parametreleri beraber kullanılır. Çıkış dosyasını doğru olarak verdiğinizi kontrol edin. Enl-Boyl / Boy-Enl sırası doğru mu? Veri girişi Enl-Boy ise -: parametresini kullanın. Veriler çizim sınırının dışında kalıyor olabilir.

Unix/Linux sisteminde lpr ile yazıcıya gönderilen dosya basılmıyor

Son çizim komutunda -K parametresi varsa silin. -K parametresi postscript dosyanın sonuna "showpage" ifadesinin konmasını engeller. Bu durumda yazıcı dosyayı işler ancak basamaz.

Script dosyası sonundaki komut hiç çalışmıyor

Ok tuşu ile imleçi dosya sonuna gitmeye çalışın. Eğer imleç komutun bulunduğu satırdan bir alt satıra inmiyorsa satırın sonun gidip enter tuşuna basın. Satır sonunda enter işareti olmadığında işletim sistemi bu satırı işlemez.

'pstext tamamlanmamış veri hatası veriyor

pstext: Record 0 is incomplete (skipped)

pstext veri dosyası içindeki boş satırlarıda veri olarak algılar ve bunları çizmeye çalışır. Bu satırlar pstext formatına uygun veri içermediklerinden hata oluşur. Gereksiz boş satırların silinmesi gerekir.Corel Problemleri

Corel'a aldığım PS/EPS dosyası sayfa üzerine gri bir alan (ve bulan üzerinde dosya adı ile) olarak yerleşiyor

PS/EPS dosyasını bir text editörü ile açın ve dosyanın baş kısmındaki BoundingBox satırını silip tekrar deneyin.

'Corel'a aldığım haritalarda enlem-boylamlara ait derece sembolleri hatalı oluyor

Corel'a çağırma sırasında ekrana gelen bilgi kutusunda yazıları "text" olarak değil "curve" (eğri) olarak seçin. Ancak bu durumda yazılara Corel içinde müdahale edemezsiniz. Aksi davranışı yaparsanız, derece yerine konan sembolleri silip kendinizin yazması gerekir. Windows'da herhangi bir yazım ortamında ALT tuşuna basılı tutup, klavyenin hesap makinası kısmında 0176 yazarsanız derece sembolü oluşturabilirsiniz [ALT 0176]. Daha fazla kod için Windows'un Character Map programını kullanabilirsiniz.

Adobe Illustrator Problemleri

Postscript Adobe firmasının bir ürünü olmasına rağmen (Paul Wessel'in de GMT Eposta Listesi'nde sık sık dert yandığı üzere) Illustrator PS dosyalarını açmakta sorun yaşayabilmektedir. Olası sorunlar şöyle özetlenebilir:

  • 90 derece ters dönmüş Postcript dosyaları
  • Derece sembolünün görüntülenmesinde problem
  • Koordinat değerlerinin tek parça algılanamaması. Örneğin 41.5 derecelik koordinat değeri 41. ve 5 olarak iki ayrı metin olarak görüntülenebilir (CS2).
  • Font problemleri

Çözümler

  • Adobe Illustrator CS4'ün GMT dosyalarını düzgün açtığı bildirilmekte. İmkanınız varsa bu sürüme terfi edin.
  • ps2eps komutunu kullanın ve GMT çıktısı Postscript dosyalarını EPS olarak kaydedin. Bu dosyalar da sorunsuz açılmaktadır.
  • Koordinat değerlerinin tek parça algılanamaması sorununu yaşarsanız şu kodu çalıştırarak Postscript dosyanızı düzeltebilirsiniz(önce orijinal Postscript dosyasını yedekleyin!):
sed -r -i 's/(\([0-9]{2}\.?[0-9]{1,2})(\))/\1 \2/g' dosya1.ps 
  • Bir diğer çözüm ise kağıt tipini değiştirip portre modunda çıktı almaktır:
gmtset PAPER_MEDIA LEDGER

Çalıştığınız klasörde bu komutu çalıştırın; veya scriptinizin başına bu satırı ekleyin. Bunu takiben gmt komutlarınızda -P parametresi olup olmadığına bakın; yoksa ekleyin ve ürettiğiniz Postscript şeklin portre modunda hazırlanmasını sağlayın.

Personal tools